Kiista työaikamuodoista alkoi jo vuonna 2013. Työnantajana oli tuolloin sairaanhoitopiiri, joka siirsi osastonsihteerit jaksotyöajasta yleistyöaikaan. Työaikamuoto muuttui uudelleen loppuvuodesta 2019, kun sihteerit siirrettiin toimistotyöaikaan.
Yleistyöajassa osastonsihteerien säännöllinen työaika oli kaksi tuntia pidempi kuin toimistotyöajassa. Osastonsihteerit tekivät siis yli kuusi vuotta töitä kaksi viikkotuntia enemmän kuin työaikamuoto olisi edellyttänyt. Riita koski sitä, olivatko osastonsihteerit oikeutettuja saamaan työnantajalta korvausta näistä työtunneista.
Oikeus: Osastonsihteerit tekivät toimistotyötä
Loppuvuodesta 2020 osastonsihteerit nostivat ammattiliittojen tuella kanteen maksamatta jääneistä työtunneista. Kantajia oli 22, ja heistä viisi kuului SuPeriin.
Käräjäoikeus katsoi, että työaikamuoto määräytyy työn pääsisällön, ei työyksikön, perusteella. Sihteerit työskentelivät poliklinikoilla ja osastoilla, mutta heidän työnsä oli selvästi toimistotyötä: kirjauksia, potilastietojen käsittelyä ja asiakaspalvelua. Siksi heihin olisi pitänyt soveltaa toimistotyöaikaa.
Kiista saatiin päätökseen lopulta heinäkuussa 2025. Hovioikeus oli samaa mieltä käräjäoikeuden kanssa: Osastonsihteereiden oikea työaikamuoto oli toimistotyöaika ja heille oli kertynyt maksamattomia palkkoja tunneista, jotka ylittivät toimistotyöajan.
Hovioikeuden mukaan työnantaja ei saa hyötyä väärästä työaikamuodon valinnasta.
Työnantaja määrättiin maksamaan viiden vuoden ajalta maksamatta jääneitä palkkoja loppuvuodesta 2015 alkaen.
Viivästyskorko kasvatti korvauksia tuhansilla euroilla
Hyvinvointialue haki muutosta hovioikeuden tuomioon korkeimmasta oikeudesta, mutta korkein oikeus ei myöntänyt valituslupaa. Hovioikeuden tuomio jäi siten lainvoimaiseksi ratkaisuksi asiassa.
Korvaussummat vaihtelivat sihteerikohtaisesti työsuhteen pituuden ja tehtyjen ylimääräisten tuntien mukaan. Superilaisille osastonsihteereille maksettavat korvaukset olivat noin 3 500–6 000 euroa. Sihteerit olivat joutuneet odottamaan korvauksia useamman vuoden, joten viivästyskorot lähes kaksinkertaistivat summan. Lopulliset korvaukset nousivat 6 000–10 000 euroon.
Kaikkien 22 sihteerin osalta työnantajan maksettavaksi tuli yhteensä lähes 200 000 euroa.
Työtehtävät määrittävät työaikamuodon
Työnantaja päättää työaikajärjestelyistä, mutta niiden on noudatettava lakia ja työehtosopimusta. Sote-alalla noudatetaan tavallisesti yleistyöaikaa tai jaksotyöaikaa.
Yleistyöaikaa käytetään monessa sote-yksikössä. Työaika määritellään työehtosopimuksessa. Tavallisesti se on 8–9 tuntia päivässä.
Jaksotyöaika on käytössä ympärivuorokautisessa työssä. Vuorot vaihtelevat, työaika voi eri viikoilla olla eri pituinen ja tunnit tasoittuvat yleensä 3–6 viikossa.
Toimistotyöaika on pääosin päivätyötä.
Oikeus totesi, että osastonsihteerien työ on toimistotyötä, koska valtaosa tehtävistä on kirjauksia ja muuta hallinnollista työtä eivätkä he tehneet lainkaan hoitotyötä.
“Aluksi pelotti, mutta en ollutkaan yksin”
Supervoitossa osallisena ollut osastonsihteeri kertoo, että tieto oikeusprosessista pelotti aluksi. Hän ei halua esiintyä jutussa omalla nimellään asian arkaluonteisuuden takia, mutta nimi ja yhteystiedot ovat toimituksen tiedossa.
– Olin vielä työelämässä, ja mietin, voiko työnantajalta tulla jonkinlaisia seuraamuksia.
Ajan myötä pelko kuitenkin hälveni. Helpottavaa oli huomata, ettei ollut tilanteessa yksin.
Työpaikalla asiasta ei puhuttu avoimesti. Kollegojen kanssa vaihdettiin kuulumisia lähinnä kahvipöydässä, jos jutussa tapahtui jotain uutta. Esihenkilöt vaihtuivat vuosien aikana, eikä ollut selvää, miten asia kulki heidän kesken.
Kun korvaukset lopulta maksettiin tämän vuoden maaliskuussa, tunnelma oli helpottunut.
– Sanoin leikilläni, että nyt on hautarahat tienattu. Todellisuudessa rahat menevät ihan tavalliseen elämiseen.
Perheessä asiasta on puhuttu myös toiveikkaampaan sävyyn.
– Tyttären mielestä minun pitäisi ostaa jotain sellaista, mitä olen pitkään halunnut. En vain ole vielä päättänyt, mitä se olisi.
Osastonsihteeri sai korvauksia yhteensä noin 8 900 euroa.
Palkkavirhe paljastui päiväkodissa – lastenhoitajille maksettiin tuhansia euroja takautuvaa palkkaa