Tunnelma Kemissä kiristyy: Mehiläinen Länsi-Pohja vähentää 50 henkilötyövuotta

Kemin erikoissairaanhoidon superilaiset ovat huolissaan omasta ja potilaidensa tulevaisuudesta. Kun osastoja karsitaan, ensihoidon ajomatkat pitenevät pohjoisessa entisestään.

Näillä näkymin Kemiin jää vain yksi erikoissairaanhoidon yksikkö. Kemiin jäävän osaston nimeksi on kaavailtu yleisosastoa. Kuva: PeopleImages / shutterstock.com

Teksti Jenna Parmala

Miten meille nyt käy? Kysymys on esitetty SuPerin Kemin luottamusedustaja Maria Alalahdelle usein kuluneina viikkoina.

Mainos

– Tunnelma on todella kurja ja odottava. Tällä hetkellä arvio on, että työntekijöiden kuulemisista tulee tietoa lokakuun lopulla.

Mehiläinen Länsi-Pohja oy on ilmoittanut käynnistävänsä muutosneuvottelut Länsi-Pohjan sairaalassa. Tulevat neuvottelut pohjaavat Lapin hyvinvointialueen aluevaltuuston toukokuun päätökseen supistaa Länsi-Pohjan sairaalan palveluita. Osastoja karsitaan huomattavasti.

– Se tarkoittaa, ettei Kemiin voi jäädä juuri potilaita, jotka tarvitsevat teho-osastoa. Se on hurjaa, sillä osastot ovat meillä olleet jatkuvasti täynnä.

Itku herkässä

Matka Rovaniemelle ja Ouluun on pitkä. Monien työntekijöiden huoli potilaista on kova.

– Olemme pohtineet, että montako ihmishenkeä tässä menetetään. Ensihoidon ajomatkoista tulee huomattavia. Ambulanssit jo pahimmillaan jonottavat Rovaniemen sairaalaan sisään.

Länsi-Pohjan sairaalan muutosneuvottelut koskevat noin 250 työntekijää. Alustava arvio vähennystarpeesta on noin 50 henkilötyövuotta. Muutokset voivat toteutua irtisanomisina, osa-aikaistamisina tai työsuhteen ehtojen muutoksina. 

Alalahti kertoo, että kaikki irtisanottavat tullaan kuulemaan tapaamisissa.

– Joko irtisanotaan tai sitten tarjotaan uutta työtä eri pisteellä, työt voivat myös jatkua eri osastolla Länsi-Pohjassa.

Näillä näkymin Kemiin jää vain yksi erikoissairaanhoidon yksikkö. Kemiin jäävän osaston nimeksi on kaavailtu yleisosastoa. 

– Kyllä siinä tulee olemaan itku herkässä. On eri asia sulkea koko tehdas kuin irtisanoa vain osa henkilöstöstä, se tuntuu henkilökohtaiselta.

Mitä seuraavaksi?

SuPerin puheenjohtaja Päivi Inberg toteaa vähennystarpeen olevan liian kova. Inberg toivoisi, että työnantajat kastoisivat päätöksiä tehdessään kauemmas tulevaisuuteen.

– Työnantaja on vaarassa menettää ammattitaitoisia, erikoistuneita hoitajia, sillä moni heistä ei enää välttämättä palaa ammattitaitoaan vastaaviin töihin.

Inberg on huolissaan myös alueen hoitajien omasta terveydenhuollosta.

– Moni pienipalkkainen hoitaja miettii, että kannattaako oman vaivan vuoksi lähteä ajamaan satoja kilometrejä. Tämä kehitys vain lisää eriarvoisuutta yhteiskunnassamme.

Erikoissairaanhoidosta kotihoitoon

Maria Alalahti suree hyvän työyhteisön ja työpaikan katoamista. Työnantaja on aikaisemmin joustanut ja tukenut työntekijöiden jaksamista esimerkiksi osa-aikaisuuksia helpottamalla.

– Nyt monilla olisi sitten edessä muutto.

Alalahti muistuttaa, ettei talokauppa käy Kemissä.

– Ei täältä niin vain lähdetä, vaikka työnantaja tarjoaisikin uutta työpaikkaa. Monen tilanne on todella vaikea.

Muutaman vuoden päästä Laphan alueella eläköityy paljon hoitajia.

Mainos

– Valoa kyllä näkyy tunnelin päässä.

Töitä kuitenkaan tuskin vapautuu erikoissairaanhoidosta, Alalahti toteaa. Jatkossa tarjolla lienee perussairaanhoidon, hoivakotien ja kotihoidon työpaikkoja.

Päivi Inberg toivoo, että työntekijät ovat matalalla kynnyksellä liittoon yhteydessä, kun neuvottelut etenevät.

– Olemme täällä auttamassa ja tukemassa teitä, ette ole yksin.

Mainos

Lue myös:

Pohjois-Savon hyvinvointialueen leikkuri osuu myös vanhuspalveluihin

Hyvinvointialueiden yt-neuvottelut ajavat työntekijöitä ahtaalle: ”Työarki on jo todella tiukkaa”

Sinua voisi kiinnostaa myös

Vanhustenhoidon ongelmista ollaan yhtä mieltä, ratkaisuista ei: ”Kohtalon hetket ovat käsillä”

Työaikakokeilussa lyhennetään työaikaa – Mukana lähihoitajia hyvinvointialueilta

Pohjois-Savon hyvinvointialueen leikkuri osuu myös vanhuspalveluihin