Sosiaali- ja terveysministeriön tilaaman konsulttiyhtiö Palturin selvityksen mukaan vanhuspalveluita ei jatkossa myönnetä ensisijaisesti palvelusuunnitelmien perusteella vaan hyvinvointialueen taloudellisen kantokyvyn mukaan.
Uudistus tuo miljoonien eurojen vuotuiset säästöt jo ensimmäisen 6–7 vuoden aikana.
– Tavoitteena on tarjota laadukkaampia palveluja entistäkin halvemmalla, selvityksessä todetaan.
Asiakkaan omatoimisuus arvioidaan omatoimisuusprosentilla, joka määrittelee hänen oikeutensa palveluihin. Luonnoksen mukaan omatoimisuusprosentin tulisi olla vähintään 60 ennen kuin asiakas voi pyytää lähihoitajan käyntiä.
Malliin sisältyy aktiivisuudesta palkitseva bonusjärjestelmä: asiakas, joka selviää kokonaisen vuorokauden ilman hoitoa, voi saada pienen kertaluonteisen alennuksen palvelumaksuihin.
Ensimmäiset pilotit jo käynnissä
Säästöpaineissa pyristelevät hyvinvointialueet ovat ottaneet uudistuksen vastaan ilolla. Pohjois-Hämeen hyvinvointialue aloitti helmikuussa pilotin, jossa se hyödyntää paikallisia somevaikuttajia omatoimisuusohjauksessa.
– Lyhytvideoilla tunnetut esiintyjät demonstroivat tilanteita, joissa vanhus on aiemmin tarvinnut hoitajan apua, mutta joista näiden videoiden avulla kuka tahansa selviää itsekin, kertoo hyvinvointialueen johtaja Tomi Kunttu.
Kuntun mukaan videot Näin hoidat makuuhaavasi helposti ja Putositko lattialle? Nouse sieltä ylös – kolme helppoa vinkkiä ovat keränneet lyhyessä ajassa merkittävän määrän katseluita.
– Videoiden avulla myös läheisten on helpompi ja turvallisempi hoitaa vanhuksiaan omatoimisesti ja nykyistä aktiivisemmin, Kunttu arvioi.
Ministeriö rauhoittelee
Asiantuntijat näkevät mallissa useita riskejä. Liian korkean omatoimisuusprosentin pelätään jättävän osan asiakkaista kokonaan palveluiden ulkopuolelle.
Sosiaali- ja terveysministeriön hoivan tehokkuusinnovaatioiden työryhmän mukaan itsepalvelumitoitus tehostaa palvelua jättämättä ketään heitteille.
– Hoitajan käynti järjestetään aina kun palveluketjun kapasiteetti sen mahdollistaa, työryhmästä vastataan.
Uudistuksen on tarkoitus edetä lausuntokierrokselle ensi syksynä. Pilotit jatkuvat hyvinvointialueella vuoden 2027 alkuun saakka.