Taitaja-kisojen eli ammattitaitojen SM-kisojen voitto yllätti 19-vuotiaan pedesöreläisen Nathalie Östmanin.
– Finalistit olivat hyvin taitavia, ja oli vaikea tietää, kuka meistä voittaa. Nyt tietysti tuntuu hyvältä. Voitto kertoo, että olen tehnyt jotain oikein.
Tänä vuonna finalistien tehtävänä oli esimerkiksi keskustella leikki-ikäisten lasten kanssa tunteista. Valmistautumisaikaa oli 15 minuuttia.
Nathalie aloitti oman suorituksensa motivoimalla lapsia.
– Kerroin, että olen mukana kilpailussa ja tarvitsen heidän apuaan. Yksi lapsista luuli ensin, että kyseessä on juoksukilpailu.
Oppia esteratsastuksesta
Paikalla Turun Messukeskuksessa oli paljon tuttuja Nathalien oppilaitoksesta Yrkesakademin i Österbottenista, ja heiltä hän saikin kunnon aplodit suorituksen päätteeksi. Se taisi kuitenkin mennä ohi finalistilta.
– Keskityin tehtävään täysillä. En tunnistanut ollenkaan, keitä yleisössä oli. En muutenkaan ole mikään jännittäjä vaan vaikeissakin tilanteissa koetan aina löytää jonkin ratkaisun.
Nathalie harrastaa esteratsastusta ja uskoo, että kokemukset hevosen kanssa kilpailemisesta olivat hyödyksi myös Taitaja-kisoissa.
– Ella on hyvin temperamenttinen hevonen ja stressaa milloin mitäkin, joten olen tottunut pysymään rauhallisena satulassa. En hermoile hankalissakaan tilanteissa.
Voitto jälleen Pohjanmaalle
Nathalie osallistui Taitaja-kisoihin jo viime vuonna. Silloin matka tyssäsi semifinaaleihin, ja voiton vei opiskelukaveri Maja Fältros.
– Nyt oli minun vuoroni. Meillä on koulussa kisaan todella sitoutuneita opettajia. Olemme harjoitelleet vanhoja kilpailutehtäviä ja kerranneet. Olen valmistautunut myös itsekseni lukemalla.
Alkuvuodesta kaksoistutkinnon suorittanut Nathalie työskentelee nyt kotihoidossa.
– Kotihoito kiinnostaa lähihoitajan työpaikoista eniten, mutta se voi vielä vaihtua.
Tulevaisuuden suunnitelmissa on ainakin opintojen jatkaminen.
Katso video: Nathalie Östman kertoo tunnelmistaan heti palkintojenjaon jälkeen
Lue myös: Taitaja-kisat testaavat lähihoitajien ammatillista osaamista vaativissa messuolosuhteissa