”Yleinen linja ei ratkaise ongelmia” – erimielisyydet jatkuvat yksityisen sote-alan neuvotteluissa

SuPer on antanut lakkovaroituksen ja julistanut vuoronvaihtokiellon ja hakusaarron yksityiselle sosiaalipalvelualalle. Tavoitteena on vauhdittaa neuvotteluita lähihoitajille oikeudenmukaisemmasta työehtosopimuksesta.

Lähihoitajat tekevät yksityisellä sosiaalipalvelualalla töitä esimerkiksi vanhuspalveluissa. Kuva: Mostphotos

Teksti Saija Kivimäki

Neuvottelut yksityisen sosiaalipalvelualan työehdoista katkesivat myöhään keskiviikkoiltana. Torstaina julistettu vuoronvaihtokielto koskee koko sopimusalaa ja on voimassa toistaiseksi. Hakusaarto koskee Attendoa, Esperiä ja Mehiläistä.  Saarron aikana SuPerin jäsenet eivät saa solmia uusia työsuhteita näiden työnantajien kanssa.

Lakkovaroitus puolestaan on annettu noin 50 toimipisteeseen Pohjois-Pohjanmaalla ja Lapissa. Kolmepäiväinen lakko toteutuu helmikuun puolivälissä, jos sopimukseen uusista työehdoista ei päästä ennen sitä.

Edellinen työehtosopimus päättyi vuodenvaihteessa, mutta työntekijäjärjestöt jatkoivat neuvotteluja koko alkuvuoden sopimuksettomassa tilassa ilman työtaisteluja.

– Halusimme edetä rauhanomaisesti ja siksi neuvottelimme yliajalla lähes kuukauden, SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola perustelee työntekijöiden pitkämielisyyttä.

Parkkolan mukaan neuvottelujen katkeamista ei voi tiivistää yhteen syyhyn.

– Katsomme kokonaistilannetta. Alalla on paljon määräaikaisia ja muita epätyypillisiä työsuhteita, ja sitä koetellaan entisestään hallituksen työelämätoimilla. Määräaikaisten asema heikentyy ja epävarmuus kasvaa. Muutoksia täytyy voida kompensoida työehtosopimuksessa, hän sanoo.

Palkankorotukset yhä kiistan ytimessä

Työtaisteluilmoitusten jälkeen osapuolten erimielisyyksiä ryhtyy ratkomaan valtakunnansovittelija Anu Sajavaara.

SuPerin keskeinen tavoite on edelleen palkankorotukset, joilla kavennetaan yksityisen sosiaalipalvelualan palkkaeroa julkiseen sektoriin ja muuhun työmarkkinaan nähden. Valtakunnansovittelijalta on kuitenkin vaikea saada ehdotusta, joka ylittäisi yleisen linjan.

Mainos

– Tiedämme, että sovittelijan kädet ovat sidotut. Silti pitää voida keskustella tilanteista, joissa yleinen linja voidaan ylittää. Onko naisvaltaisen alan palkkakuopan pienentäminen sellainen? Sovittelijan on huomioitava tasa-arvo, Parkkola toteaa.

Hän muistuttaa, että hallitus on sitoutunut palkkatasa-arvon edistämiseen ja siihen velvoittavat kansainväliset sopimukset.

– Nyt nähdään, ovatko ne juhlapuheita vai löytyykö valmiutta siirtyä sanoista tekoihin, Parkkola sanoo.

”Eläkepommi tikittää”

SuPerin neuvottelupäällikkö Pia Zaerens toivoo, että työkiistan osapuolet tarkastelisivat alan kehitystä pidemmällä aikavälillä.

– Työlainsäädäntö on muuttunut työnantajille edullisemmaksi, ja ehkä sillä puolella tilanne nähdään myönteisempänä kuin se onkaan.

Tällä hetkellä sote-alalla on poikkeuksellisen paljon työvoimaa tarjolla, mutta Zaerensin mukaan tilanne tulee pian muuttumaan.

– Eläkepommi tikittää. Työnantajan kannattaisi miettiä, mistä alalle saadaan työntekijöitä silloin, eikä vain hakea nopeita selkävoittoja.

Vaikeasta tilanteesta huolimatta Zaerens uskoo, että sopimukseen päästään lopulta. Niin on tehty aina ennenkin.

– Edellisellä kierroksella kolme vuotta sitten kävimme sovittelijalla, mutta solmimme lopulta sopimuksen työnantajan kanssa neuvottelemalla. Sopimus oli yli yleisen linjan, ja saimme myös muita parannuksia työntekijöiden asemaan, hän muistuttaa.

Mainos

Sinua voisi kiinnostaa myös

Vihdoin oma sopimus: Näin uusi VAKATES muuttaa arkea yksityisissä päiväkodeissa

Yksityissektorin tes-neuvottelut ovat käynnissä: ”Pehmoasiat” ovat neuvotteluissa kovaa valuuttaa

Tavoitteena kilpailukykyiset palkat ja selkeyttä sopimuksiin – SuPer neuvottelee yksityisalojen työehdoista